Ciałopozytywność - czym tak naprawdę jest? Jakie są najczęstsze nieporozumienia związane z ruchem body positivity?

Ciałopozytywność - bardzo popularny i jednocześnie kontrowersyjny temat. Wiele osób ma problem ze zrozumieniem ruchu body positivity - wśród niektórych panuje przeświadczenie, że ciałopozytywność to promocja otyłości. Czy słusznie? Czy body positivity to pozytywny ruch społeczny, czy raczej promocja otyłości?

Czym jest ciałopozytywność?

Ruch body positivity zachęca do akceptacji, uszanowania i pokochania swojego ciała takie, jakie jest. Body positivity ma na celu pokazanie, że wszystkie ciała są piękne i ważne - niezależnie od rozmiaru, kształtów, koloru i powstałych z biegiem czasu zmian.

Body Positivity został zapoczątkowany już w 1996 roku przez cierpiącą na zaburzenia odżywiania Connie Sobczak i psychoterapeutkę Elizabeth Scott. Jednak dopiero w ostatnim czasie idea ciałopozytywności staje się coraz bardziej popularna w social media, szczególnie na Instagramie, gdzie opublikowano już ponad 16 milionów postów z hashtagiem #bodypositive.

ciałopozytywność czym jest

Wiele lat temu w środkach masowego przekazu można było zobaczyć tylko te idealne, nieskazitelne ciała i określone typy sylwetki, które były najbardziej akceptowalne przez społeczeństwo i uchodziły za te najbardziej atrakcyjne. Komunikowanie tego, jaka sylwetka czy rozmiar ciała jest atrakcyjny i odpowiedni może być szkodliwe dla osób, które nie spełniają tych postawionych ''z góry'' kryteriów. Może to prowadzić do złego samopoczucia, niezadowolenia ze swojego ciała i katowania się restrykcyjnymi dietami oraz treningami.

Dlatego body positivity zachęca również do odrzucenia idei, że ciała muszą wpasowywać się w określone ramy i przekonania, że tylko wtedy będą atrakcyjne i wartościowe. Zarówno osoby bardzo chude, jak i te z nadwagą powinny być szanowane i akceptowane przez społeczeństwo. To, jak wygląda ciało danej osoby, nie stanowi o jej wartości.

Idea ciałopozytywnośći pozwala dostrzec głównie płci żeńskiej (ale nie tylko), że istnieją różne figury, sylwetki, proporcje. Dzięki temu kobiety zaczynają widzieć, że ich ciała są również w porządku - z dodatkowymi kilogramami, zmarszczkami, trądzikiem, przebarwieniami, rozstępami itp. Ruch body positivity pozwolił kobietom spojrzeć na siebie bardziej przychylnym okiem, wyzbyć się kompleksów i zaakceptować swoje ciało, takie, jakie jest.

Jakie niesie za sobą zagrożenia ruch body positivity? Poznaj 2 najczęstsze nieporozumienia ciałopozytywności


Dla tych osób, które nie do końca rozumieją ruch body positivity, ta idea może być bardzo szkodliwa. Dlaczego?

  • Mimo że ruch ma na celu akceptować ciało niezależnie od wagi i wyglądu, to niestety można zauważyć, że niektóre kobiety z otyłością twierdzą, że ruch body positivity jest przeznaczony tylko dla osób otyłych i wykluczają te szczupłe lub te, które mają niewielką nadwagę, twierdząc, że nie mogą przynależeć do ruchu body positivity.
  • Innym błędnym przekonaniem jest założenie, że ciałopozytywność jest równoznaczna z mówieniem ludziom, aby byli nic nie robili ze swoim zdrowiem i przestali dbać o siebie – zaprzestali aktywności fizycznej lub jedli śmieciowe jedzenie. Body positivity NIE JEST promocją otyłości i niezdrowego stylu życia. Masz więcej kilogramów? Twoje ciało nadal jest w porządku, nadal jesteś wartościową osobą. Natomiast ciałopozytywność nie wyklucza pracy nad sobą. Ruch body positivity ma na celu zachowanie równowagi, bez popadania w skrajności. Tutaj ważne jest akceptować siebie, ale też wiedzieć, co jest dla nas samych dobre i podążać za tym. W momencie, kiedy ktoś ma sporą nadwagę, która wpływa negatywnie na jego zdrowie, czuje się źle i jednocześnie nic z tym nie robi, to nie jest to ciałopozytywność - szanowanie i kochanie siebie. W zamyśle tego ruchu jest to, aby dbać o siebie, ale niech motywacją do tego będzie troska o własne zdrowie i szacunek do siebie, niż presja, którą wywiera na nas społeczeństwo i my sami.

ciałopozytywność rozstępy

4 kroki, które pozwolą Ci praktykować ciałopozytywność

  • Nie porównuj się do innych – Na szczęście na świecie panuje różnorodność i to jest piękne! Gdyby wszyscy wyglądali tak samo, świat nie miałby tych samych barw, byłoby zwyczajnie nudno. Piękno to pojęcie względne - dla jednych atrakcyjna fizycznie będzie kobieta z widocznymi krągłościami, dla innych puszysta, a dla jeszcze innych bardzo szczupła - to jest w porządku, każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju, a przez to wyjątkowy. Porównywanie się do innych może tylko wywołać w Tobie poczucie, że nie wyglądasz wystarczająco dobrze, a to do niczego Cię nie zaprowadzi.
  • Dbaj o swoje ciało w trosce o własne zdrowie - Jeżeli czujesz wewnętrzną potrzebę, aby ćwiczyć lub wprowadzić określoną dietę - rób to maj
  • Unikaj negatywnego dialogu wewnętrznego - Ważne jest, aby traktować swoje ciało z taką samą życzliwością, z jaką traktuje się swojego najlepszego przyjaciela. Jeżeli masz ochotę skrytykować swoje ciało, to nie rób tego. Taki dialog tylko wbije Cię głębiej w negatywne wzorce myślowe i wpłynie niekorzystnie na Twoje samopoczucie.
  • Przestań obserwować osoby w mediach społecznościowych, które wprowadzają Cię w kompleksy, przez które czujesz się gorzej. Zamiast tego otaczaj się ludźmi, którzy Cię inspirują, dzięki którym czujesz się dobrze ze sobą.
  • Zrób coś miłego dla swojego ciała - to mogą być proste rzeczy takie jak kąpiel, wykonanie peelingu ciała, masaż, porządny wypoczynek itp.

body positivity czym jest

Każde ciało jest ważne i zasługuje na szacunek. Nikt nie powinien przepraszać za to, jak wygląda jego ciało i czuć się z tego powodu gorszy. Jesteśmy czymś więcej niż tylko naszym ciałem, a najważniejszą relacją w życiu jest relacja z samym sobą. Dlatego warto szanować swoje ciało, niezależnie od tego jak wygląda. Dbanie o siebie – w tym ćwiczenia fizyczne oraz stosowanie określonych diet powinno wynikać z potrzeby zachowania zdrowia i poprawy jakości życia, niż z presji otoczenia, chęci dopasowania się do przyjętych kanionów piękna i poczucia bycia niewystarczającym. Twoje ciało jest wartościowe, bo to właśnie ono niesie Cię przez tę piękną przygodę zwaną życiem!

Oceń ten wpis

Średnia ocena: 3.0