Czym są dilatory i jak ich używać?

O tym nie mówi się zbyt wiele, ponieważ dla wielu jest to wstydliwe i będące tematem tabu. Tematy związane z naszą seksualnością czy z dolegliwościami stref intymnych wciąż są rzadko poruszane, a warto mówić o nich głośno! Chociażby po to, by osoby zmagające się z nimi, wiedziały, jakie mają możliwości, żeby poprawić komfort swojego życia. Wiele kobiet zmaga się z bólem podczas stosunku czy trudnościami podczas aplikacji tamponów. Wiele ma również problem podczas przeprowadzania badania ginekologicznego. Problemy te są najczęściej związane ze zbyt wąskim kanałem pochwy i potrafią powodować ogromny dyskomfort w codziennym życiu, ponieważ te wcześniej wymienione to tylko jedne z wielu problemów. 

dilatory

Czym jest pochwica? 

Oprócz wcześniej wspomnianego wąskiego kanału pochwy częstym problemem jest również pochwica. Na czym dokładnie ona polega? Pochwica jest dysfunkcją seksualną, która uniemożliwia współżycie. W momencie, kiedy dochodzi do zbliżenia, kobiety często odczuwają bolesny, niezależny od nich skurcz mięśni pochwy, który zamyka otwór, tym samym uniemożliwiając wprowadzenie członka do pochwy. Nie ma żadnej zależności odnośnie do tego, u których kobiet się ona pojawia. Najczęściej są to jednak młode pacjentki. 

Pochwica - przyczyny występowania

Przyczyn może być wiele, zarówno tych psychicznych, jak i fizycznych. Wpływ na występowanie tego zaburzenia może mieć również brak edukacji seksualnej oraz wychowanie. Jeśli kobieta była wychowywana w bardzo konserwatywnej rodzinie i przez całe życie uświadamiano ją, że seks jest czymś złym i niemoralnym, mogło to na niej odbić się właśnie w taki sposób, że jako dorosła osoba zmaga się z pochwicą.

Niezależny skurcz mięśni pochwy często jest spowodowany także traumatycznymi doświadczeniami seksualnymi, wśród których wymienia się przykładowo nieudaną inicjację seksualną, gwałt, wykorzystanie seksualne w dzieciństwie czy przemoc ze strony partnera. Te doświadczenia na tyle mocno odbiły się na psychice kobiety, że jej organizm mimowolnie w taki sposób reaguje na możliwość odbycia stosunku. Często w tej kwestii mają znaczenie również relacje z partnerem. Jeśli są one zaburzone - pochwica może dać się we znaki. Sami mężczyźni również odgrywają tutaj ważną rolę, ponieważ u kobiety pochwica może się pojawić w momencie, kiedy jej partner boryka się z przedwczesnym wytryskiem czy ma problemy ze wzwodem - to dla kobiety także jest stresującą sytuacją. Z przyczyn fizycznych mogą to być przebyte zabiegi albo takie czynniki jak grzybica czy owrzodzenie miejsc intymnych. 

U niektórych przyczyną może być też nerwica lękowa, która wiąże się z lękiem przed bólem podczas stosunku, możliwością zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, nieplanowaną ciążą, lękiem, że członek jest za duży czy nawet wstrętem przed nasieniem. 

dilatory

Czym są dilatory? 

Zaburzenie, jakim jest pochwica oraz problem z wąskim kanałem pochwy można rozwiązać właśnie za pomocą dilatorów. Nie są to akcesoria, które są wszystkim powszechnie znane, dlatego warto poświęcić chwilę na to, żeby dowiedzieć się, co to właściwie jest. W naszym kraju również dostęp do nich nie jest rzeczą łatwą. Chcąc sprowadzić je do naszego sklepu, musieliśmy się sporo nagimnastykować, ponieważ tylko nieliczni producenci mają je w swojej ofercie. 

Przejdźmy jednak do rzeczy, czym są dilatory? Dilator pochwy to nic innego jak zestaw rozszerzaczy do pochwy, które służą do delikatnego rozciągania pochwy, tym samym eliminując problem ze wstępu naszego wpisu, czyli z wąskim kanałem pochwy. Służą one również do terapii w przypadkach pochwicy. Decydując się na taką formę leczenia, warto kupić cały zestaw z różnymi rozmiarami, ponieważ najbardziej istotną kwestią jest tutaj stopniowe rozszerzanie pochwy. Do tego posłużą nam dilatory od najmniejszego do największego rozmiaru. 

Dilatory przeważnie mają falliczny kształt i są wykonane z bezpiecznego dla ciała silikonu medycznego. Są dostępne w różnych szerokościach i grubościach, dlatego rozpoczęcie terapii zaleca się właśnie od najmniejszego rozmiaru. 

dilator

Na czym polega leczenie za pomocą dilatorów? 

Dilatory służą do stopniowego rozszerzania pochwy i na tym właśnie polega leczenie. Ich zadaniem jest przygotowanie pochwy na możliwość penetracji i oswojenie mięśni z tym, że coś się w niej znajduje i jest to zupełnie normalne. W trakcie aplikacji dilatorów kobieta powinna być rozluźniona, znajdować się w komfortowym dla siebie miejscu, zrelaksować się, włączyć ulubioną muzykę, czy nawet ulubiony serial. Ważne jest pozbycie się wszelkich bodźców, które mogą powodować stres. 

Do aplikacji warto użyć lubrykantu na bazie wody. Zaleca się przeprowadzanie takiej sesji co najmniej dwa razy w ciągu dnia przez około 20 minut. Na początku, owszem, może to być trudne, jeśli jednak uda Ci się wprowadzić najmniejszy rozmiar, to już można nazwać to sukcesem! Później pójdzie już zdecydowanie łatwiej. Jeśli uznasz, że z najmniejszym rozmiarem wewnątrz, czujesz się komfortowo, możesz iść krok dalej i wprowadzić kolejny rozmiar.

Ciężko jest określić, ile będzie trwała taka terapia, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego przypadku, jednak cierpliwość popłaca i warto o tym cały czas pamiętać! Nawet gdyby miało to trwać kilka miesięcy, to myśl o tym, że pozbędziesz się dyskomfortu, powinna być dla Ciebie priorytetem. 

dilator

Oceń ten wpis

Średnia ocena: 4.7