Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Masz już swój zestaw kubeczków menstruacyjnych, ale wciąż jesteś przed pierwszą aplikacją? Dzięki nam zrobisz to dobrze! Poniżej znajdziesz praktyczny instruktaż, jak zakładać kubeczek menstruacyjny i jak dbać o higienę akcesoriów podczas miesiączki.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Z aplikacją kubeczka menstruacyjnego poradzi sobie każda kobieta. Na początek pamiętaj o kilku rzeczach:

  • Przed pierwszym użyciem wyparz kubeczek w gorącej wodzie.
  • Przed aplikacją dokładnie umyj ręce.

fun factory fun cup mokry

Dobrze, by w czasie rozpoczęcia korzystania z kubeczka, być w swoim domu, gdzie czujemy się swobodnie.

Kluczowe dla prawidłowego założenia kubeczka jest zmniejszenie jego objętości poprzez zwinięcie. Kubeczki różnych firm nieco różnią się strukturą. Można złożyć je na kilka sposobów.

fun factory fun cup jak założyć

Najwygodniej jest zwinąć je w muszelkę. Jedną ściankę kubeczka zaginasz do środka, a pozostałe podążają za nią. To najprostszy sposób, który sprawdzi się w przypadku każdego kubeczka. Innym sposobem jest zagięcie kubeczka na kształt litery C lub S. Z pewnością dasz sobie z tym radę.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny film

Jak głęboko założyć kubeczek?

Kubeczek menstruacyjny wkładamy najniżej, jak się da, tak, by podczas noszenia  go nie czuć. Kiedy kubeczek będzie już we wnętrzu pochwy, upewnij się, że dobrze się otworzy. W tym celu złap go za dolne ścianki i delikatnie przekręć. Usłyszysz charakterystyczny dźwięk lub, kiedy przejedziesz palcem dookoła spodniej części, będzie ona gładka i bez zagięć. To wszystko!

fun factory fun cup jak głęboko włożyć

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego dla wielu kobiet jest najtrudniejszą kwestią związaną z korzystaniem z tej alternatywy dla podpasek i tamponów. Na początku wyjmowanie silikonowego pojemniczka z pochwy może wydawać się trudne. Silikon ściśle przylega do ścianek pochwy, a w ciągu dnia wręcz się zasysa, co utrudnia szybkie wyjęcie kubeczka. Bardzo często kobiety martwią się, że kubeczek utknął. To powoduje niepotrzebną panikę, zaciskanie mięśni pochwy i w efekcie konieczność skorzystania z pomocy służby zdrowia. Tymczasem z łatwością możesz poradzić sobie sama!

kubeczek menstruacyjny fun cup jak wyjąć

Postaraj się rozluźnić i wyrównać oddech. Dobrze, jeśli jesteś w łazience w swoim domu, gdzie możesz czuć się swobodnie. Sięgnij dłonią do kubeczka i delikatnie ściśnij jego dolne ścianki. To powinno sprawić, że ciśnienie, dzięki któremu silikon przyssał się do mięśni, puści i kubeczek powoli będzie się wysuwał z pochwy. Poruszaj nim delikatnie na boki, wciąż trzymając za spód. Nie ciągnij i nie szarp za końcówkę.

Pamiętaj

Kubeczka menstruacyjnego nie wyjmujemy ciągnąć za końcówkę! To sprawi Ci tylko ból i w dodatku może uszkodzić kubeczek. W ten sposób na pewno nie uda Ci się go wyjąć. Rozluźnij się i delikatnie uciskaj dolne boki kubeczka. Następnie, kiedy silikon odejdzie od ścianek pochwy, poruszaj kubeczkiem na dwie strony i wolno wyjmuj go z pochwy.

Po wyjęciu kubeczka umyj go pod bieżącą wodą. Jeśli nie masz dostępu do zlewu, przepłucz kubeczek za pomocą wody mineralnej. To zupełnie wystarczy! Po skończonej miesiączce wygotuj kubeczki w wodzie. 

Dlaczego kubeczek menstruacyjny przecieka?

Kolejną kwestią problemową w trakcie korzystania z kubeczka menstruacyjnego jest jego przeciekanie. Dlaczego kubeczek menstruacyjny przecieka? Istnieje kilka możliwości:

  • Silikonowy kubeczek nie do końca otworzył się w pochwie.
  • Plamienie często jest sygnałem, że kubeczek jest przepełniony i należy go wyjąć.

 

Kiedy zaczniesz korzystać z kubeczka, przekonasz się, jak łatwo jest wtedy zapomnieć, że jest się w trakcie menstruacji. W dodatku kubeczek można nosić aż do 12 godzin. Z pewnością chociaż raz zdarzy Ci się zapomnieć opróżnić go na czas. Zanim dojdziesz do wprawy, warto korzystać dodatkowo z wkładek higienicznych na początku okresu.

Co robić, kiedy kubeczek się przesuwa?

Prawidłowe założenie nie powinno powodować przesuwania się kubeczka. Jeśli jednak tak się zdarzy, możesz spróbować lekko przeć, by powrócił na swoje miejsce. Drugim sposobem jest przesunięcie go palcami. Dobierz kubeczek o sztywnej strukturze, ponieważ taka jest gwarancją, że kubeczek nie będzie się przesuwał, nawet jeśli uprawiasz sport.

fun factory fun cup struktura

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

Zakładanie kubeczka i noszenie go będzie dla Ciebie łatwiejsze i bardziej komfortowe, jeśli kupisz odpowiedni dla siebie egzemplarz. Na co zwracać uwagę przy wyborze kubeczka menstruacyjnego?

  • Rozmiar. Zwykle są to 2 rozmiary: mniejszy dla kobiet młodszych, które nie rodziły i większy, dla tych, które mają już dzieci lub dla tych, które mają obfite miesiączki.

fun factory kubeczki menstruacyjne

  • Materiał. Niektóre kubeczki oprócz silikonu medycznego, który jest hipoalergiczny i bezpieczny. Mają domieszki lateksu, który może uczulać. Warto zwracać na to uwagę. My możemy polecić kubeczki menstruacyjne z Fun Factory Fun Cup. W 100% wykonane z silikonu.
  • Miękkość. Ma ona znaczenia dla Twojej aktywności. Jeśli uprawiasz sport, zdecyduj się na sztywniejsze kubeczki, żeby się nie przesuwały. Te o miękkich ściankach będą za to łatwiejsze w aplikacji.
  • Pojemność. Od niej zależy, jak często będziesz opróżniać kubeczek.

Kubeczki menstruacyjne są niezwykle komfortowe, jednak trzeba się do nich przyzwyczaić. Nie przejmuj się niepowodzeniami. Posiłkuj się opiniami w sieci, a z pewnością wybierzesz dobry model kubeczków. Fun Factory Fun Cup mają wersję z dużym i małym rozmiarem w jednym zestawie. Więcej na ich temat możesz przeczytać we wpisie na blogu o kubeczkach menstruacyjnych. To świetna propozycja dla kobiet, które nie są pewne, jaki kubeczek wybrać na początek.

Oceń ten wpis

Średnia ocena: 5.0