Kulki waginalne – czy warto je kupić?

Zastanawiasz się nad wybraniem dla siebie kulek waginalnych? Chcesz wzmocnić swoje mięśnie dna miednicy, ale nie jesteś pewna, czy te ćwiczenia są dla Ciebie? Ten wpis jest dla Ciebie! Dowiedz się, jak używać kulek dopochwowych i jakie są przeciwwskazania dotyczące ich używania.

Kulki Kegla – zastosowanie

Mięśnie dna miednicy nazywane potocznie mięśniami Kegla pełnią istotną funkcję w organizmie kobiety, chociaż na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z ich działania. Mięśnie te podtrzymują narządy, odpowiadają za prawidłową pracę pęcherza moczowego oraz wpływają na odczuwanie przyjemności z seksu. Osłabione, zwiotczałe mięśnie dna miednicy bezpośrednio wpływają na wyżej wymienione czynniki, prowadząc do nietrzymania moczu, słabego seksu i obniżania się macicy. Kulki Kegla pozwalają zapobiec tym problemom lub powstrzymać je w prosty sposób pomagając w ćwiczeniu mięśni pochwy.

Jak używać kulek gejszy?

Korzystanie z kulek gejszy nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy odrobina lubrykantu na bazie wody, by z łatwością zaaplikować kulki waginalne, unikając przy tym otarć i podrażnień. Ogólna zasada umieszczania kulek jest taka sama jak w przypadku tamponów. O głębokości włożenia decyduje kobieta, natomiast dobrze jest w taki sposób umieszczać kulki dopochwowe, by na zewnątrz sięgał higieniczny sznureczek. Jak możesz zauważyć na zdjęciu poniżej, sznurek ten jest dość długi. Przedstawione na zdjęciu kulki mają jeszcze więcej zalet. O bestsellerowych kulkach Svakom Nova możesz przeczytać w recenzji na blogu. 

svakom-nova-w-reku

Przed i po użyciu erotyczne kulki należy oczywiście dokładnie umyć z użyciem wody i mydła antybakteryjnego, czy toy cleanera. Jeśli nie masz ich pod ręką, świetnie sprawdzi się również żel do higieny intymnej. Z kolei, jeśli chodzi o same ćwiczenia, to na początek wystarczy wykonywać jedynie codzienne czynności, przez kilka minut nosząc kulki waginalne. Ważne, by nie przekraczać kilkunastu minut treningu, bo to może doprowadzić do przeciążenia mięśni i bólu. Prawidłowe noszenie kulek gejszy nie powoduje bólu ani w trakcie ćwiczeń, ani po. Mięśnie dna miednicy można też ćwiczyć w inny sposób, o czym możesz przeczytać w specjalnym wpisie o wzmacnianiu mięśni Kegla

Dla kogo są kulki waginalne?

Do osłabienia mięśni Kegla prowadzi wiele czynników, dlatego grupa kobiet, którym polecane są kulki waginalne, jest naprawdę szeroka. Wyważony trening mięśni dna miednicy jest tak naprawdę dobry dla każdej dorosłej kobiety, zarówno młodej, jak i w wieku bardziej zaawansowanym. Korzystanie z kulek erotycznych umotywowane jest głównie poniższymi czynnikami:

  • Mięśnie dna miednicy szczególnie kiepską kondycję mają po porodzie. To właśnie świeżo upieczone mamy często skarżą się na problemy z nietrzymaniem moczu i brakiem orgazmu. 
  • Mięśnie Kegla naturalnie słabną również z wiekiem, dlatego warto zadbać o nie odrobinę wcześniej.

Dla tej grupy kobiet polecane są kulki gejszy dla początkujących. To kulki waginalne o nieco większym rozmiarze, na przykład Lelo Luna Beads, które są również stosunkowo lekkie (28 g dla dwóch pierwszych oraz po 37 g kolejnych, wymiennych kulek). 

lelo-luna-beads-kulki-gejszy
  • Kulki do ćwiczenia mięśni Kegla polecane są również przed ciążą. Wszystko dlatego, że wzmocnione mięśnie Kegla ułatwiają poród, który jest wtedy mniej bolesny, a kobieta szybciej ma szansę się zregenerować.

Kobiety, których mięśnie pochwy nie są wyjątkowo luźne, mogą skorzystać z mniejszych kulek, również marki Lelo. Lelo Luna Beads Mini są odrobinę mniejsze, a przez to łatwe w aplikacji również dla młodych dziewcząt. 

lelo-luna-beads-mini-kulki-gejszy

Nic, poza drobnymi przeciwwskazaniami, nie stoi na przeszkodzie, by trenować swoje mięśnie Kegla razem z kulkami gejszy. Pamiętaj tylko by wybrać takie z dobrej jakości materiału. Najlepiej sprawdza się hipoalergiczny medyczny silikon, który nie oddziałuje negatywnie na wrażliwą błonę śluzową pochwy. Warto zwrócić uwagę na kulki erotyczne Svakom Nova lub Je Joue Ami, które wykonane są w całości z silikonu. Dzięki temu są w 100% bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowo prezentują się naprawdę ładnie.

Kulki dopochwowe – przeciwwskazania

Mimo że kulki dopochwowe są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, pod warunkiem, że wykonane są z atestowanych materiałów, to istnieją przeciwwskazania do ćwiczenia z kulkami waginalnymi. Nie chodzi o same kulki gejszy, a o ćwiczenia mięśni, które nie zawsze powinno się przeciążać.

Jednym z przeciwwskazań jest ciąża. Mięśnie Kegla nie powinny być zbyt mocne, ponieważ zamiast ułatwić poród, utrudniają go, tracąc swoją elastyczność. Dlatego ćwiczenia zalecane są przed i po porodzie. W drugim przypadku należy poczekać około 3 miesięcy, by drogi rodne całkowicie się zagoiły. Kolejne przeciwwskazania do ćwiczeń stanowią zapalenia w okolicy miednicy lub czas świeżo po operacji. Powinno się również zrezygnować z treningu, kiedy czujemy, że w naszym organizmie pojawia się gorączka.

Pozytywny wpływ kulek waginalnych na siłę mięśni dna miednicy jest udowodniony, a same ćwiczenia są proste i niewymagające. Efekty za to przynoszą wiele korzyści nie tylko kobietom, ale także ich partnerom, którzy odczuwają większą satysfakcję z seksu.

Oceń ten wpis

Średnia ocena: 4.5