Live pytań do seksuolog -> Barbara Płaczek

Na naszym profilu na Instagramie co dwa tygodnie organizujemy live ze specjalistami seksuologii. Tym razem naszym gościem była specjalistka Barbara Płaczek, która odpowiedziała na zadane przez Was pytania. Zachęcamy do śledzenia naszego profilu, żebyście na bieżąco mogli uczestniczyć w spotkaniach, a także, żebyście mieli możliwość zadawania pytań. Oto 8 pytań, które najbardziej nurtowały naszych obserwatorów. 

spotkanie z seksuologiem N69

#1 Gadżety erotyczne dla początkujących

N69: Jakie zabawki z Waszej strony na początek polecacie dla mężczyzny?

N69: Stopień zaawansowania może być istotny tylko w kwestiach gadżetów analnych, dlatego myślę, że spokojnie można wybierać to, co się chce, czy na co ma się ochotę. Myślę, że takim standardowym i najbardziej popularnym gadżetem erotycznym dla mężczyzn będzie masturbator. Kolejno pierścienie erekcyjne, ringi, lassa na penisa. Na pewno można się przyjrzeć również gadżetom analnym, w tym między innymi masażerom prostaty.  

Barbara Płaczek: Tak, masażer prostaty to z jednej strony gadżet, a z drugiej coś, co możemy wykorzystywać medycznie. Wielu panów ma obawy przed użyciem masażera prostaty, a jest to jednak coś, co bardzo fajnie nawet profilaktycznie zacząć stosować. W wielu przypadkach mężczyzna nie chce dopuścić do penetracji, czy jakichkolwiek ruchów w obrębie jego odbytu, a warto jednak wziąć pod uwagę aspekt zdrowotny. 

#2 Gadżety erotyczne dla wymagających

N69: Najlepsze zabawki erotyczne dla wymagających? 

BP: Dla każdego coś innego jest definicją wymagania, bo dla jednej osoby coś wymagającego to będą gadżety analne, a dla kogoś innego, chociażby bodystocking. 

N69: Pierwsze co przychodzi mi na myśl odnośnie do wymagających osób to na pewno mocny silnik, bo to jest jednak coś, co będzie mocno wyróżniało te gadżety erotyczne. Może być po prostu sama wibracja, a może być to gadżet, który ma w swojej kategorii największą moc. Na pewno skupiłabym się też na pulsatorach i stalowych korkach analnych, które swoim ciężarem zapewnią wymagającej osobie większe doznania. 

BP: Ja do korków dorzuciłabym jeszcze szklane modele, które też dają fajną opcję prześwitów. Macie również w ofercie korek z wypustką, dzięki czemu można nim sterować poza odbytem. 

N69: Jasne, te korki można również schłodzić bądź ogrzać, co także przyczyni się do wzmożenia doznań. 

Live z seksuologiem N69

#3 Mięśnie kegla zaciśnięte podczas stosunku

N69: Kobieta podczas stosunku ma mocno zaciśnięte mięśnie kegla, co przeszkadza partnerowi. Czy istnieje jakiś sposób, żeby to zmienić? 

BP: Coraz częściej właśnie mamy problemy z osiąganiem orgazmu czy właśnie z rozluźnieniem mięśni. Pamiętam, że jeszcze na studiach uczono mnie, że dla profilaktyki mięśni dna miednicy powinnyśmy nosić kulki gejszy przez około 20 minut dziennie. Uroginekolożka, z którą współpracuje, powiedziała mi, że absolutnie nie powinno się tak robić. My nie mamy problemu z zaciskaniem mięśni dna miednicy, tylko z ich rozluźnianiem. Tutaj właśnie kwestia sprawdzenia pod kątem medycznym, czy wszystko jest okej, czy to napięcie jest tam generowane z jakiegoś powodu. Myślę, że w tym przypadku nie mówimy o pochwicy, więc tutaj zastanowiłabym się, żeby popracować właśnie nad tymi mięśniami dna miednicy. Jeśli sprawdzimy kwestie medyczne i okaże się, że w tej sferze wszystko jest w porządku, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, czy problem nie leży w naszej głowie. Może być również tak, że nasz organizm się przed czymś broni. Może to być przykre wspomnienie czy przykre doświadczenia, z którymi wydawać by się nam mogło, że się uporałyśmy, ale one jednak wciąż tkwią w naszej głowie i przypominają o sobie właśnie w takich najmniej oczekiwanych momentach.  

#4 Z czym do seksuologa?

N69: Z czym przychodzi się do seksuologa? 

BP: To zależy czy do lekarza seksuologa, czy do psychologa seksuologa, czy do specjalisty, czy do edukatora seksualnego, bo do każdego z tych specjalistów często przychodzimy z zupełnie różnymi problemami. Od takich problemów, gdzie mamy brak akceptacji swojego ciała, problemy z przedwczesnym wytryskiem, albo żeby poradzić się, w jaki sposób działać przy problemach ze wzwodem, czy też przerywanym wzwodem. Mnóstwo osób korzysta z porady specjalisty, ponieważ ma problem z uzależnieniem od pornografii i masturbacji, bo to jest aktualnie bardzo duży problem. 

N69: Na początku odpowiedzi zaznaczyłaś, że jest lekarz, psycholog, specjalista, ale każdy z nich jest seksuologiem. Dla wielu osób seksuolog to po prostu seksuolog. Czy mogłabyś wyjaśnić różnicę? 

BP: Każda z tych osób ma inne formy i techniki pracy. Lekarz na przykład może dodatkowo przepisać receptę. Lekarz seksuolog to jest jedyny seksuolog z zakresu tych seksuologów, który może nas zbadać, u którego możemy się rozebrać. 

#5 Problem z przedwczesnym wytryskiem

N69: Jestem 25-letnim chłopakiem, moja dziewczyna narzeka, że za wcześnie kończę. Czy jest szansa to poprawić? 

BP: Oczywiście, że jest szansa. Według obecnych norm przedwczesny wytrysk diagnozujemy, jeżeli zaczyna się poniżej minuty. Mamy duży wybór gadżetów wspomagających, takich jak na przykład lassa czy ringi z wypustkami. Można też stosować taką praktykę, że kochamy się raz, drugi stosunek niech będzie z gadżetami czy też analny i kolejno znowu tradycyjny. Wtedy ten drugi raz będzie adekwatnie dłuższy od pierwszego. 

#6 Badanie ginekologiczne u dziewicy

N69: Czy dziewica na wizycie u ginekologa może poprosić o badanie przez pochwę? 

BP: Tak. Jeżeli lekarz stwierdzi, że jest wskazanie do badania poprzez pochwę, to są specjalne wzierniki dziewicze, które nie przebijają błony. Warto powiedzieć lekarzowi w jasny sposób, bo czasami po prostu lekarz podchodzi do pacjentki w taki sposób troszkę rutynowy. Niekoniecznie wie, że to jest pierwsza wizyta, że ona się wstydzi, że jest skrępowana i źle się czuje. Możemy w takich sytuacjach jasno powiedzieć, że chcemy, żeby doktor informował o wszystkim, co robi. 

spotkanie z seksuologiem N69

#7 Problemy ze wzwodem

N69: Od niedawna mam młodszą partnerkę, niestety czasem nie możemy się zgrać i mam problem ze wzwodem. Jak go utrzymać w trakcie stosunku? Nie jestem fanem wiagry. 

BP: Trudno powiedzieć, jaka jest różnica wieku w tym przypadku. Jeżeli to jest 35-letni mężczyzna, a partnerka ma 19 lat, no to tutaj takowych problemów czy przeciwwskazań nie powinno być. Jeżeli jednak mężczyzna jest starszy, to w tym przypadku również sprawdzą się wcześniej wymienione przez nas produkty, takie jak lassa czy ringi. Jeżeli jednak mężczyzna nie potrafi utrzymać wzwodu, to tutaj zaczęłabym od głowy, bo to właśnie tam zaczyna się nasza seksualność. Jeżeli pan któryś raz już podchodzi do tej kwestii i znowu zaczyna się problem z utrzymaniem wzwodu, to faktycznie musimy zastanowić się nad tym, co jest przyczyną. Nie chciałabym tutaj też kategoryzować, ale warto zastanowić się nad tym, czy przed tą partnerką była jakaś przerwa w kontaktach seksualnych i czy wtedy nie weszło nam uwarunkowanie na masturbację. Drodzy panowie pamiętajcie, że kobieca pochwa nigdy nie będzie na tyle silna co męska dłoń. 

#8 Chęć masturbacji silniejsza od potrzeby seksu

N69: Czemu ochota na masturbację jest, a na seks z partnerem nie? 

BP: Jeśli uwarunkujemy się na masturbację, to zazwyczaj wykonujemy jakieś określone ruchy, których nie jesteśmy w stanie osiągnąć podczas seksu. Drugą kwestią jest to, jak my się komunikujemy w tej relacji. Czy w otwarty sposób mówimy o tym, czego byśmy chcieli i jak byśmy chcieli? Czy jednak niech się partner domyśli… To niestety bardzo często pokutuje w naszych sypialniach, że my nie potrafimy powiedzieć, “słuchaj, ja mam ochotę zrobić to teraz w taki sposób”. Masturbacja jest takim stuprocentowym zapewnieniem efektu końcowego. Jeśli sami rozładowujemy napięcie budowane przez cały dzień, to później nic dziwnego, że nie mamy ochoty na seks. 

Oceń ten wpis

Średnia ocena: 3.0