Mięśnie Kegla – dlaczego warto je ćwiczyć i jak to robić?

Mięśnie Kegla odpowiadają za wiele istotnych funkcji w ludzkim organizmie, ale najczęściej mówi się o wpływie kondycji mięśni Kegla na satysfakcję seksualną. Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie miednicy i jak należy to robić? Dowiesz się z poniższego tekstu!

Co daje ćwiczenie mięśni kegla u kobiet?

W sieci mnóstwo jest haseł, które reklamują trening mięśni Kegla w celu polepszenia życia seksualnego oraz jako najlepsze remedium na dolegliwości występujące u kobiet w ciąży. Jakie faktyczne korzyści dają regularne treningi? Wiemy, że wzmacniają mięśnie pochwy, a co za tym idzie, poprawiają funkcjonowanie organizmu kobiety na różnych płaszczyznach.

 • Wzmocnione mięśnie Kegla, które przede wszystkim podtrzymują takie narządy, jak macica oraz pęcherz, zapobiegają obniżaniu się ich wraz z wiekiem.
 • Te same mięśnie odpowiadają za szczelność pęcherza, a zatem odpowiednio wyćwiczone są w stanie zlikwidować problemy z nietrzymaniem moczu, które pojawiają się często u kobiet po ciąży.
 • Silne mięśnie pochwy odpowiadają także za uczucia przyjemności podczas seksu. Sprawne mięśnie sprawiają, że pochwa jest węższa, a co za tym idzie, kobieta może czerpać więcej przyjemnych doznań w czasie stosunku. Także partner będzie odczuwał większą satysfakcję.

 

Sprawne mięśnie Kegla dają korzyści, które naprawdę warte są wysiłku. Można ćwiczyć je samodzielnie, bez kulek gejszy, jednak ćwiczenia z pomocą kulek dopochwowych są łatwiejsze, dlatego tak często się je poleca. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku, do którego czytania zachęcamy.

Nomi-tang-svakom-kulki-gejszy

Mięśnie kegla – dlaczego są tak istotne?

Rola wszystkich mięśni jest istotna, to dzięki nim możemy sprawnie i dobrze funkcjonować, co dotyczy również tych mięśni, które nazywamy mięśniami kegla. To mięśnie kegla podtrzymują bardzo istotne narządy wewnętrzne, zapobiegają problemom z nietrzymaniem moczu, a także ułatwiają poród. Ich kondycja ma znaczący wpływ na stan naszego zdrowia, na łatwość porodu i oczywiście przyjemność z seksu. Sprawne mięśnie sprawiają, że pochwa jest węższa i oboje możecie czuć więcej. 

Jakie są objawy tego, że mięśnie kegla są słabe? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy powiedzieć nieco więcej na temat położenia tych mięśni w ciele kobiety. Wiemy, że leżą w okolicy miednicy. Warto także wiedzieć, że regulują pracę pęcherza, zwieraczy odbytu i wejścia do pochwy. Odpowiadają za te miejsca w ciele, a ich osłabienie skutkuje:

 • Problemami z nietrzymaniem moczu.
 • Obniżaniem się narządów rodnych.
 • Pogorszeniem jakości seksu.
 • Słabe mięśnie dłużej dochodzą do siebie po porodzie, sam poród może również przebiegać trudniej. 

Mięśnie kegla a forma w łóżku

Powiedzieliśmy już sobie dużo na temat wpływu mięśni kegla na jakość seksu. Dobra forma w łóżku jest istotna, bez względu na to, ile masz lat. Warto dbać o ogólną kondycję, a także o kondycję mięśni odpowiadających za wnętrze pochwy. Jakie korzyści w życiu seksualnym dadzą Ci wyćwiczone mięśnie kegla?

 • Będziesz w stanie sprawić większą przyjemność partnerowi, niezależnie od pozycji!
 • Sama będziesz odczuwać większą przyjemność z seksu, co zachęci Cię do częstszych igraszek.
 • Dobra kondycja mięśni kegla pozwoli Ci zachować pewność siebie w każdej sytuacji podczas miłosnych zbliżeń.

Te zalety naprawdę nabierają znaczenia, kiedy zauważysz je w praktyce! Ważne jest, by wyćwiczyć zdolność do zaciskania i rozluźniania mięśni kegla, pamiętaj, że to musi iść w parze! Jak napiąć mięśnie? Wystarczy, że zaciśniesz uda, co pomoże Ci zacisnąć również mięśnie pochwy. Wymaga to odrobiny wysiłku i czynności przypominającej parcie. Z kolei, jeśli chcemy rozluźnić mięsień, musimy po prostu głęboko odetchnąć i rozluźnić mięśnie brzucha. 

Kulki do ćwiczeń mięśni kegla – które wybrać?

Dobór odpowiednich kulek waginalnych nie jest trudny, wystarczy pamiętać o kilku rzeczach:

 • Decyduj się na kulki z bezpiecznych materiałów, najlepiej z hipoalergicznego silikonu medycznego.
 • Dobierz odpowiedni rozmiar. Na początek wystarczy do 50 g. Wraz ze wzrostem sprawności mięśni, można zwiększyć wagę kulek do 100 g lub więcej.

 

Dobrze jest mieć od razu zestaw kulek, które z góry mają określoną wagę na każdy etap zaawansowania. Przykładem takich kulek są bestsellerowe Svakom Nova. W zestawie są 3 kulki o różnej wadze i drobnych różnicach w wielkości. W całości wykonane z silikonu medycznego są gwarancją, że nie zareagujesz na nie uczuleniem. Miękki, higieniczny sznurek sprawia, że kulki można wygodnie nosić również pod ubraniem, a aplikacja jest wyjątkowo prosta. Kulki waginalne Svakom Nova są najczęściej polecanymi akcesoriami dla początkujących kobiet. Zestawem podobnym i równie dobrym są kulki gejszy Je Joue Ami.

svakom-nova-w-reku

Nie musisz od razu decydować się na zestaw kulek progresywnych, czyli właśnie zestawów zawierających kulki o różnej wadze. Na początek możesz kupić pojedynczą kulkę, na przykład Fun Factory Smartball Uno o wadze 36 g. Doskonałe na początek, a jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie treningu, możesz kupić cięższe kulki tej samej, lub innej marki.

nomi-tang-intimate-kulki-gejszy

Kiedy pierwse treningi z kulkami dopochwowymi masz już za sobą wtedy warto sięgnąć po kulki dla zaawansowanych, czyli Nomi Tang Intimate Plus.Tę markę możesz znać również z zestawu dla początkujących: Nomi Tang intimate. Komplet zawiera 2 kulki, pierwsza, pojedyncza o wadze 53 g oraz podwójna o wadze 107 g . Wykonane z silikonu medycznego są również w 100% bezpieczne dla zdrowia. 

nomi-tang-intimate-kulki-gejszy

Co daje ćwiczenie mięśni Kegla u mężczyzn?

Coraz więcej mówi się również o tym, że nie tylko kobiety powinny dbać o sprawność swoich mięśni Kegla. Panowie również mają takie mięśnie w swoim ciele i pełnią one niemniej ważną funkcję. Prawidłowa praca pęcherza moczowego i pomoc w osiąganiu satysfakcjonującej erekcji to czynniki dotychczas kojarzone jedynie z masażem prostaty. Tymczasem w prosty sposób można poprawić pracę wyżej wymienionych narządów, regularnie ćwicząc kilka minut dziennie. W praktyce efektem tego będzie intensywniejsze przeżywanie orgazmu, możliwość kontroli czasu trwania erekcji oraz jej wzmocnienie.

Jak ćwiczyć mięśnie kegla u mężczyzn?

Do wytrenowania mięśni Kegla u mężczyzn nie potrzeba żadnych akcesoriów. O ile w masażu prostaty poleca się korzystanie z profesjonalnych masażerów prostaty, o tyle w tym wypadku potrzeba jedynie drobnego wysiłku własnych mięśni. Wystarczy zacisnąć mięśnie krocza w taki sposób, jakby chciało się powstrzymać oddawanie moczu. Po kilku sekundach należy ponownie rozluźnić mięśnie i powtarzać tę czynność przez kilka minut. Możesz podzielić ćwiczenia na kilka mniejszych partii i wykonywać je kilka razy dziennie. Jeśli jednak znacznie lepiej wychodzą Ci ćwiczenia w towarzystwie odpowiednich akcesoriów, do treningu mięśni Kegla u mężczyzn świetnie nadają się kulki analne, na przykład Fun Factory B Balls Duo. Więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie o treningu mięśni Kegla u mężczyzn.

fun-factory-b-balls-duo-kulki-analne

Najpopularniejsze ćwiczenia na mięśnie kegla

Niektórzy utrzymują, że mięśnie Kegla można trenować o każdym czasie i w każdej pozycji. Najczęściej zaleca się jednak odpowiednie treningi na stojąco lub w pozycji leżącej. Możesz zaciskać same mięśnie lub, tak jak wspominaliśmy wcześniej, skorzystać z kulek gejszy i dodatkowych aktywności. Ćwiczenia mięśni Kegla z piłką i kulkami gejszy to najpopularniejsze ćwiczenia na mięśnie kegla. Opinie na ten temat są naprawdę pozytywne, dlatego warto spróbować tego samodzielnie! Poniżej ćwiczenia mięśni Kegla przykłady:

 • Ćwiczenie mięśni Kegla przykład na leżąco: Połóż się wygodnie na plecach w taki sposób, by kręgosłup lędźwiowy nie dotykał podłogi. Oddychając spokojnie staraj się kontrolować poszczególne mięśnie w okolicy pochwy: odbyt, cewkę moczową oraz wejście do pochwy. Ciało, a zwłaszcza mięśnie posladków, musi pozostać nieruchome. Kolejno staraj się zamknąć siłą mięśni poszczególne otwory. Następnie rozluźnij je.
 • Wykonaj to ćwiczenie na stojąco, najlepiej przechadzając się po domu. Wykorzystaj do tego kulki gejszy z biofeedbackiem, czyli drgające. Kulki, które będą podczas ruchu obijały się o mięśnie pochwy, przyczynią się do ich wzmacniania. 
 • Mając w sobie kulki gejszy, możesz spróbować je zaciskać siłą mięśni. To ćwiczenie najwygodniej wykonać na leżąco, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczyć w ten sposób także na stojąco. 

Na koniec pozostaje jeszcze pytanie, jak długo ćwiczyć mięśnie Kegla? Tutaj liczy się regularność. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, by po kilku tygodniach zauważyć pierwsze efekty. Pamiętaj tylko, by nie przesadzać z noszeniem kulek oraz z ćwiczeniami napinającymi mięśnie. Mięssień musi być elastyczny, wtedy uznawany jest za najbardziej sprawny. Zbyt mocne mięśnie mogą spowodować taki sam efekt, jak te zupełnie słabe!

Efekty pojawią się już po kilku tygodniach, a trzeba przyznać, że sam trening nie wymaga wielkiego zaangażowania, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Chociaż kobiety mają udogodnienie w postaci kulek gejszy, to ćwiczenia bez nich mogą być równie skuteczne. Kluczem do sukcesu jest systematyczność i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.

Oceń ten wpis

Średnia ocena: 5.0