Pozytywny wpływ masturbacji na bóle menstruacyjne

Wiele kobiet doświadcza dyskomfortu fizycznego lub/i psychicznego, który pojawia się od kilka do kilkunastu dni przed menstruacją. U kobiet nierzadko występują również bóle menstruacyjne, które najczęściej są związane z bólem w podbrzuszu oraz okolicy lędźwiowo-krzyżowej i utrudniają normalne funkcjonowanie. W maju 2020 roku firma Womanizer połączyła siły z firmą Lunette i rozpoczęła badania ankietowe, które miały na celu sprawdzić, czy masturbacja pomaga zmniejszyć bóle menstruacyjne - jeżeli tak, to w jakim stopniu. Przy okazji sprawdzono również, czy regularne praktykowanie masturbacji wpływa na PMS (Zespół napięcia przedmiesiączkowego). Jakie są wyniki badań? Sprawdźmy!

Ból podczas miesiączki - dlaczego kobiety go odczuwają?


Najczęstszą przyczyną bólu menstruacyjnego są skurcze macicy, których celem jest
pozbycie się łuszczącej błony śluzowej, w której nie zagnieździło się zapłodnione jajeczko. Za skurcze odpowiedzialne są hormony zwane prostaglandynami - im wyższy poziom tych hormonów, tym kobieta może odczuwać silniejszy ból menstruacyjny. Na zespół bolesnego miesiączkowania składa się również ból głowy, pleców, biegunka, nudności oraz ogólne osłabienie i rozbicie. Udowodniono, że m.in. sytuacje stresowe mogą mieć również wpływ na nasilenie objawów bolesnej miesiączki. Jednak to, w jakim stopniu kobiety odczuwają dyskomfort, jest bardzo indywidualne i może zależeć od wielu różnych czynników.

Wpływ masturbacji na bolesne miesiączki - przebieg badania i wyniki

W badaniu wzięło udział 486 kobiet z 19 krajów w wieku od 18 do 49 lat. Badanie trwało 6
miesięcy - w pierwszym miesiącu poproszono kobiety o zanotowanie stopnia odczuwania i
częstotliwości występowania bólu do tej pory. Przez pierwsze 3 miesiące kobiety nie przyjmowały leków przeciwbólowych, zamiast tego praktykowały masturbację. Każdego miesiąca musiały odnotować w skali od 1 (łagodny) do 10 (bardzo silny) intensywność bólu menstruacyjnego, jakiego doświadczały oraz częstotliwość jego występowania. W piątym miesiącu kontrolnym kobiety zaprzestały masturbacji i wróciły do przyjmowania leków przeciwbólowych. W ostatnim miesiącu uczestniczki wypełniły ostateczną ankietę, co pozwoliło ustalić, czy masturbacja ma pozytywny wpływ na bóle menstruacyjne. Podczas badań najwięcej kobiet zadeklarowało, że praktykowało masturbację regularnie, 4-7 razy w miesiącu, osiągając przy tym za każdym razem orgazm.

Womanizer wpływ masturbacji na cykl menstruacyjny

Co okazało się bardziej efektywne w zmniejszaniu bólu menstruacyjnego - leki przeciwbólowe czy masturbacja?


43% kobiet odpowiedziało, że leki przeciwbólowe, 42% kobiet stwierdziło, że masturbacja. U pozostałych 15% kobiet najczęstszymi odpowiedziami było połączenie masturbacji z lekami przeciwbólowymi, stosowanie olejku CBD i ciepłych okładów/korzystanie z gorących kąpieli, relaks, odpowiednia ilość snu oraz ćwiczenia fizyczne.

Z czego aż 90% kobiet poleca masturbację na zmniejszenie bólów menstruacyjnych i 85% kobiet planuje utrzymanie dotychczasowych praktyk masturbacji.

Womanizer badania

W jaki sposób masturbacja pomaga zmniejszyć bóle menstruacyjne?


Po orgazmie uwalniane są hormony takie jak: endorfiny, które zmniejszają odczuwanie bólu, oksytocyna, która działa relaksująco, obniża poziom kortyzolu oraz łagodzi ból i dopamina, która wywołuje uczucie euforii, szczęścia i błogości. Poprzez uwolnienie tych hormonów, odczuwanie bólu przechodzi na dalszy plan, co jest odczuwane jako zmniejszenie bólu. Ponadto orgazm przyśpiesza metabolizm i krążenie krwi, co również przyczynia się do zmniejszenia bólu. Te reakcje chemiczne są najbardziej odczuwalne w trakcie i po orgazmie.

Wpływ regularnej masturbacji na intensywność i częstotliwość występowania bólu menstruacyjnego. Wyniki badań pokazały, że parametry intensywności bólu menstruacyjnego oraz częstotliwości jego występowania znacznie się zmniejszyły podczas 3 miesięcy regularnej masturbacji. Już w pierwszym miesiącu testowym parametry były niższe, co jest realnym dowodem na to, jak szybko orgazm jest w stanie pozytywnie wpłynąć na intensywność i częstotliwość bólu. Nawet po zakończeniu miesiąca kontrolnego kobiety odczuwały mniejszy dyskomfort związany z bólem podczas okresu niż na początku. 70% kobiet stwierdziło, że praktykowanie regularnej masturbacji wpłynęło na intensywność bólu, z czego 31% z nich odpowiedziało, że masturbacja znacznie zmniejszyła poziom odczuwania bólu, a 93% kobiet zauważyło, że masturbacja, chociaż w delikatnym stopniu wpłynęła na odczuwanie bólu. Po 3 miesiącach średnie natężenie bólu zmniejszyło się o 1,3 punktu oraz częstotliwość jego występowania zmalała o 2,8 punktu. 43% kobiet potwierdziło, że regularna masturbacja wpłynęła na częstotliwość występowania bólu podczas okresu. Spośród nich 22% stwierdziło, że ból występował znacznie rzadziej.

Wpływ regularnej praktyki masturbacji na dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym Johanna Rief, dyrektor ds. upodmiotowienia seksualnego w firmie Womanizer twierdzi, że masturbacja nie ma negatywnego wpływu na zdrowie i ciało, jak część osób uważa. Jest wręcz przeciwnie - regularna praktyka masturbacji pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne oraz fizyczne.

Womanizer wpływ masturbacji na menstruacje

Z badań wynika, że regularna masturbacja m.in.:


✔ Wpływa pozytywnie na samopoczucie i zmniejsza odczuwany niepokój (Na samym początku 30% kobiet zgłosiło, że zawsze odczuwa nerwowość, zniechęcenie oraz drażliwość. Po 3 miesiącach praktykowania regularnej masturbacji u 19% z nich ten objaw występował, a po miesiącu kontrolnym nadal tylko 19% kobiet miało gorsze samopoczucie)


✔ Łagodzi bólu brzucha (Początkowo 22% kobiet podało, że zawsze doświadcza bólu brzucha, po 3 miesiącach tylko 9% z nich nadal odczuwało te objawy, a po miesiącu kontrolnym nadal ta wartość była niższa - tylko u 14% kobiet pojawiał się ból brzucha)


✔ Łagodzi ból pleców (Początkowo 27% kobiet podało, że często doświadcza bólu pleców, po 3 miesiącach u 22% z nich ten objawy występował, a po miesiącu kontrolnym tylko 21% kobiet nadal doświadczało bólu pleców)


✔ Łagodzi ból piersi (Początkowo 33% kobiet podało, że odczuwa ból piersi, po 3 miesiącach tylko 21% z nich miało ten objaw, a po miesiącu kontrolnym nadal tylko 22% kobiet doświadczało bólu piersi)

Regularne praktykowanie masturbacji również pozytywnie wpłynęło na zmniejszenie pozostałych objawów takich jak: skurcze macicy, biegunka, potrzeba gorących kąpieli lub ciepłych okładów i wzdęcia. Masturbacja jest czymś, co niezaprzeczalnie może kobietom pomóc w dokuczliwych objawach PMS lub w bólach menstruacyjnych. Zanik lub zmniejszenie objawów nawet miesiąc po zakończeniu praktykowania regularnej masturbacji oznacza, że przynosi ona długofalowe korzyści.

Womanizer badania wykres

Womanizer masturbacja a menstruacja

Oceń ten wpis

Średnia ocena: 2.5