Seksualność osób z niepełnosprawnością ruchową. Konferencja Sekson 2021 z N69.pl

W ten weekend mieliśmy okazję wziąć udział w niesamowitym wydarzeniu, jakim była konferencja Sekson organizowana przez Fundację Avalon, z którą nawiązaliśmy długofalową współpracę. Na konferencji pojawiliśmy się ze swoim stoiskiem, ale również jako prelegenci. Mieliśmy możliwość przeprowadzenia warsztatów na temat zwiększania aktywności seksualnej z użyciem sprzętów pomocowych. W tym wpisie opowiemy Wam, jak przebiegała konferencja i jakie były nasze wrażenia!

konferencja sekson avalon n69

Konferencja Sekson 2021

Wydarzenie te miało miejsce w weekend 2-3 października. Była to już trzecia edycja konferencji Sekson. Z roku na rok inicjatywa organizowana przez fundację Avalon cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku zainteresowani wydarzeniem mieli możliwość nie tylko fizycznego pojawienia się na miejscu spotkania, ale również obejrzenia transmisji on-line. Postanowiliśmy więc zorganizować konkurs na naszym Instagramie, w którym szanse mieli zarówno ci oglądający nas w swoich domach, jak i ci, którzy fizycznie pojawili się na miejscu. Warto było się postarać, ponieważ do wygrania były aż trzy vouchery do naszego sklepu! Dodatkowo dzięki uprzejmości marki Satisfyer mogliśmy obdarować uczestników wydarzenia drobnym upominkiem w postaci gadżetu od Satisfyer! 

konferencja sekson avalon n69

Szczerze mówiąc, przez cały ten weekend bawiliśmy się świetnie i ku naszemu zaskoczeniu, nasze stoisko było jednym z najbardziej obleganych! Przygotowaliśmy dla naszych gości słodki poczęstunek w postaci krówek z naszym logo, a także mnóstwo gadżetów, z którymi mogli się zapoznać. Marka Satisfyer jak wcześniej wspomnieliśmy, pomogła nam zorganizować prezenty dla gości, ale oprócz nich również marka Lelo podzieliła się swoimi prezerwatywami, które mogliśmy rozdawać odwiedzającym nasze stoisko. Uczestnicy konferencji chętnie podchodzili do nas, zapoznawali się z poszczególnymi gadżetami i z zaangażowaniem zadawali pytania. To było dla nas naprawdę niesamowite. 

sekson avalon n69

Seks a niepełnosprawność

Tematem przewodnim pierwszego dnia konferencji Sekson była seksualność osób z niepełnosprawnością ruchową. Tego dnia mogliśmy usłyszeć mnóstwo ciekawych prelekcji. Prelegenci skupiali się na obalaniu mitów i stereotypów oraz na łamaniu barier w kwestii seksualności każdego człowieka. Wśród występujących na scenie były nie tylko osoby niepełnosprawne, dzielące się swoimi historiami, ale również specjaliści.

konferencja sekson avalon n69 Wśród zaproszonych gości znalazł się między innymi Prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, który omówił swoje badania naukowe dotyczące seksualności Polaków. Opowiedział również o zmianach, jakie zaszły w relacjach międzyludzkich w dobie pandemii. Swoją prelekcję wygłosił również Dr n.med. Dariusz Świniarski, który ciekawie podszedł do problemu męskiej erekcji i w pełni poświęcił swoje wystąpienie temu tematowi. 

Swoją obecnością zaszczycił nas również Profesor Remigiusz Kijak, który aktywnie promuje rozwijanie aktywności seksualnej u osób z niepełnosprawnością ruchową. Profesor jest autorem książki "Seksualność człowieka z niepełnosprawnością intelektualną a rodzina". 

Na konferencji nie mogło zabraknąć również Specjalistki Seksuologii osób niepełnosprawnych - Barbary Płaczek, którą możecie kojarzyć z cyklu naszych spotkań on-line z seksuologiem na Instagramie. Barbara zajmuje się percepcją seksualności dorosłych osób z niepełnosprawnościami, przez ich rodziców i opiekunów aktywnie przemienia dostępne akcesoria seksualne do potrzeb osób niepełnosprawnych. Basia z pełnym zaangażowaniem aktywnie uczestniczyła w całym wydarzeniu. Przez większość czasu można było ją spotkać przy naszym stoisku, gdzie razem z nami chętnie odpowiadała na pytania zainteresowanych. 

konferencja sekson avalon n69

Na konferencji pojawiło się również Stowarzyszenie Program Stacja. Stacja od lat prężnie działa na rzecz edukacji seksualnej. Przedstawicielki projektu rozdawały między innymi darmowe prezerwatywy, a także uświadamiały uczestników na temat profilaktyki w przypadku takich chorób jak HIV czy AIDS. 

Seksualność osób z niepełnosprawnością ruchową

Drugi dzień poświęcony był tematowi macierzyństwa i rodzicielstwa. Prelegenci poruszali tematy związane z rodzicielstwem z perspektywy osób z niepełnosprawnością ruchową. Dodatkowo poruszono również kwestię położnictwa i ginekologii. Z pewnością warsztaty te pomogły wielu osobom, które w przyszłości planują posiadanie potomstwa i rozwiało to ich wątpliwości czy obawy. 

konferencja sekson avalon n69

Warto wspomnieć również o niesamowitej wystawie fotografii, która była jednym z projektów fundacji Avalon "Pełnosprawni w miłości". Na fotografiach mogliśmy podziwiać osoby z niepełnosprawnością ruchową wraz z ich partnerami czy całymi rodzinami. Celem tej wystawy było obalenie mitów dotyczących osób z niepełnosprawnością ruchową. Dzięki tym zdjęciom mogliśmy zobaczyć, że osoby z ograniczoną sprawnością prowadzą takie samo życie, jak wszyscy.

konferencja sekson avalon n69

Każdy dzień konferencji był skrupulatnie zaplanowany co do godziny, dzięki czemu przez te dwa dni zarówno my, jak i uczestnicy mogliśmy chłonąć wiedzę i przede wszystkim rozmawiać ze sobą! Mieliśmy okazję poznać mnóstwo wspaniałych ludzi i chyba właśnie to było dla nas najcenniejsze podczas tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że nasza pierwsza współpraca przy projekcie Sekson nie będzie ostatnia i  że za rok znowu będziemy mogli się zobaczyć.

konferencja sekson avalon n69

 

Oceń ten wpis

Średnia ocena: 4.2